banner
apr 25, 2016
1041 Views
5 0

Jar očami blogerov – cestovateľov

Autor

Pre mnohých je jar najkrajším ročným obdobím nielen na Slovensku, ale aj v ostatných kútoch sveta. Príroda sa prebúdza a v jej perifériách pôsobia človekom vytvorené monumenty úplne inak. Chceli sme preto vedieť, ktoré miesta učarovali práve v tomto období slovenským blogerom, kde počas jari boli, alebo sa ešte len chystajú.

V okamihu, keď si budete čítať ich cestovateľské zážitky, budete mať na okamih pocit, že ste cestovali s nimi. Keď vymenúvajú krajiny a mestá, máte zrazu pocit, že to museli precestovať počas siedmych životov… Ich opisy sú autentické a úplne vás pohltia. Oprášite aj vy cestovateľské topánky a pôjdete hľadať krásy jari?

bezmapy.sk by Milan Bardún: Mne na jar učaroval práve Azerbajdžan, ktorý som navštívil počas minuloročnej jari. Azerbajdžan je Slovákmi nepreskúmaná krajina a tak, ako aj hlavné mesto Baku, rovnako aj príroda je v Azerbajdžane očarujúca. Studený jarný deň v národnom parku Gobustan, kde sa nachádzajú dôkazy o prítomnosti pravekých ľudí bol naozaj okúzlujúci a to, že ide jar mi pripomínali najmä rozkvitnuté kvety, ktorých tam bolo na každom kroku neúrekom. Na prelome marca a apríla stále vial studený vietor, no z času na čas sa na oblohe objavilo studené slnko, ktoré postupne zobúdzalo túto mesačnú krajinu. Azerbajdžan je známy svojimi rozsiahlymi polo púšťami a rozsiahlou rovinou, kde sa nenachádza nič len skaly a pár stromov, ktorým nevadia letné suchá. Myslím, že pre návštevu Azerbajdžanu je najlepším obdobím práve jar, kedy tu nie je až taká zima, no ani púštne horúčavy, ktoré môžeme zažiť v letných mesiacoch.

Milan Bardún


Blanka Ulaherová: Ja som začala cestovať už v januári, navštívila som Dubaj, potom také krátke sobotné výlety napríklad do Londýna, pozrela som karneval v Benátkach a bola som aj vlakom vo švajčiarskom Bazileji a jeho okolí.

Jarné výlety mám naplánované tiež. Najskôr krátka návšteva Istanbulu, potom v apríli Azerbajdžan, kde som bola prvý raz a koncom mája sa teším na Macedónsko, do ktorého sa vždy rada vraciam. Veď táto návšteva bude už moja piata, ak som to dobre spočítala. Doteraz som tam vždy bola v lete a tak sa teším, že si urobím už tradične fotku kamenného mosta cez Vardar v Skopje aj na jar. Doteraz som ho vždy fotila s aksamietnicami v popredí, som zvedavá, aké kvety tam budú teraz.

No a bude to síce v júni, ale ešte stále bude jar, keď strávim jeden týždeň v New Yorku. Moje cestovateľské preferencie sú síce trochu iné, ale ako správny Strelec rada cestujem kamkoľvek a tak sa teším nielen na jarný New York, ale rovnako aj na letný grécky Samos, každoročnú návštevu Balkánu – tento rok to bude asi Bosna – a už máme kúpené letenky aj na jeseň, kedy poletíme opäť do Skopje a do Kutaisi. Vyzerá to na celkom plodný cestovateľský rok.

blanka ulaherova most Skopje


Unboxing Traveller by Silvia Púchovská: Posledné štyri jari trávim v tropickom podnebnom pásme (Mexiko, El Salvádor alebo Indonézia) a musím sa priznať, že mi taká tá naša klasická slovenská jar začala chýbať. Milujem ten pocit, keď vidím ako sa stromy a kvety prebúdzajú zo zimného spánku a začnú kvitnúť. Medzi prvými sú vždy magnólie v záhrade mojej mamky. Ak by som si však mala vybrať krajinu, kde by som chcela stráviť jar, tak by bolo to Japonsko. Japonsko som kedysi navštívila a bolo to na jeseň, pretože som chcela vidieť, ako sa zafarbuje lístie. Tentokrát by som sa vrátila na moje obľúbené miesta v Kyote a pozrela sa na to, ako kvitnú čerešňové stromy, známe ako sakura. Určite by som strávila hodiny ich fotením a prechádzaním sa po parkoch 🙂

unboxing2


Wandering by Dia Takacsova: Moja nedávna návšteva Porta bola skvelým únikom pred našou zimou no myslím si, že na jar by bola ešte lepšou voľbou: menej daždivých dní a hmly, teplejšie dni… Samotné mesto je čarovné a dýcha veľmi špeciálnou atmosférou, k oceánu zájdete aj mestskou dopravou – čo viac si priať? Odporúčam tiež vydať sa na objavovanie okolitých miest ako napríklad Gaia alebo Aveiro.

Mňa ako milovníčku prírody lákajú aj jarné Gruzínsko alebo Rumunsko. V oboch krajinách som cestovala, ale zatiaľ to nikdy nebolo na jar – som si však istá, že je to jedno z najlepších ročných období na ich návštevu. Rumunsko možno stále nepatrí medzi typické destinácie Slovákov, no čoraz viac ľudí odkladá predsudky a vydáva sa objavovať autenticitu tejto krajiny. V časti, v ktorej som istý čas aj žila – Transylvánii nájdete dva v jednom: historické mestečká ako Sighishoara, Sibiualeb Brašov sa snúbia s históriou a dychberúcou prírodou. Ak je už sezóna otvorená a cesta nie je zasypaná snehom, prejsť si môžete slávne horské trasy – Transfagarasan a nemenej známu Transalpinu. Odporúčam však ich dostupnosť zisťovať v predstihu.

Wandering


Andrej Tichý: Po mesiacoch temna, chladu a zimy sa vždy všetci tešia na to, ako sa na jar celý svet prebudí znova k životu. Odkedy si pamätám, aj ja som to takto vnímal. Na Slovensku bola zima spravidla dlhá, mrazivá a bohatá na sneh. Do Nórska som sa presťahoval v lete a ani vo sne by ma nenapadlo, že by to mohlo byť inak.

Pri slovnom spojení „severská zima“ sa každému vybaví asociácia na krutú zimu a polárne noci. Neúnavné severské vetry striedajú dlhé noci, cez ktoré sú svetlé dni len ako mihnutie sa šera. Tiež som to tak vnímal. Po tom, ako som sa prisťahoval do Stavangeru (západné pobrežie Nórska), som  ostal prekvapený. Jeseň vystriedalo trochu tmavšie obdobie, ale teplota sa ani zďaleka nepriblížila k mrazom. Keď v januári Slovensko sužovali rekordné zimy – 28°C, v Stavangeri bolo +7°C a potichu pršalo. Prečo píšem o zime? Hneď sa k tomu dostaneme. Na pochopenie čara, ktoré májar, je potrebné vysvetliť obdobie, ktorému predchádza. Aspoň podľa mňa. Pocity zo zimy a teda aj z jari sú potom úplne iné.

V Nórsku sa v zime život viditeľne spomalí. Veľké množstvo práce a zábavy sa odohráva na mori. A keďže v zime sú časté búrky a tma, nie je možnosť toľkých aktivít ako v lete. Na rozdiel od Slovenska, kde sa v zime otvára možnosť lyžovania. Áno, aj Nóri majú hory, ale o tom inokedy. V  kraji Rogaland sa v jarnom čase otvárajú nielen puky kvetov a tráva je o čosi zelenšia ako predtým, ale sa otvárajú akosi viac aj ľudia. Nevedno či pod vplyvom niekoľkých stupňov naviac a dlhšieho dňa,  či pobytom v  prírode alebo v meste medzi ľuďmi. Ten rozdiel je jasne viditeľný. Akoby na vás kričal. Doslova akoby sa rozvidnelo. Príroda sa prebudila a prebúdzajú sa aj ľudia. Prečo píšem práve o tomto prebúdzaní sa? Veď predsa na jar sa to deje všade a z môjho opisu to vyznie, ako keby sa šedá zmenila na svetlo šedú. Nie, nie je to tak.

Práve na „Severe“ je kontrast medzi očakávaním, ktoré ako turista máte a realitou, obrovský. Keď cestujete do Španielska akosi očakávate, že bude krásne a všade budú kvety. Pri ceste na „Sever“ vás prekvapí farebnosť domov, ktorá prispieva k rozprávkovému rázu krajiny. Mnohým doslova vyrazí dych hojnosť rôznofarebných kvetov, ktoré na jar nájdete všade. Do toho všetkého vizuálneho pohladenia duše západnú ako čerešnička na torte ľudia. So všeobecne zažitým pomenovaním „chladní Severania“. Veľké prekvapenie! Ulice sú plné úprimne sa smejúcich ľudí. Áno, všetci sa tešia a prežívajú príchod jari akosi inak, ako ľudia, ktorí žijú v krajine, kde je slnko samozrejmosť. Práve pre toto a ešte omnoho viac je mojim tipom pre vás Stavanger. Navštívte toto mesto a tento kraj na jar a zažite niečo nečakané. Nakoniec cestovanie je o dobrodružstve a videní niečoho, čo ste ešte nezažili a nečakali, že uvidíte. Cestou na „Sever“ sa vám to určite splní.

Andrej Tichý

Kategória:
Rozhovory

Comments are closed.